Dofinansowanie

Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny który Państwu oferujemy, można uzyskać ze środków PFRON i NFZ, natomiast wszystkie formalności należy załatwiać w PCPR lub MOPS, gdzie otrzymacie wszystkie niezbędne formularze.

Dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze.

Zasady zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 17.12.2004r. Zawiera ono szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych, ortopedycznych środków pomocniczych, wysokość udziału własnego Świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawanie oraz okresów ich użytkowania.

Jak uzyskać dofinansowanie NFZ?

 1. Udaj się do lekarza po zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (np. pieluchomajtki, materac przeciw odleżynowy, natomiast na wózek inwalidzki i inne przedmioty ortopedyczne zlecenie wystawia lekarz specjalista).
 2. Potwierdź zlecenie do realizacji w oddziale NFZ (Jeśli nie wiesz gdzie potwierdzić zlecenie, to skontaktuj się z naszym Punktem Zaopatrzenia Ortopedycznego EW-MED.).
 3. Przyjdź do Punktu Zaopatrzenia Ortopedycznego EW-MED, zrealizuj zlecenie lub staraj się o zwiększenie środków na zlecony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR lub MOPS.

Dofinansowanie PCPR/MOPS

Masz problem z wpłaceniem udziału własnego przy zakupie sprzętu ortopedycznego lub potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego, który nie jest refundowany przez NFZ ? Zwróć się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR-u lub MOPS-u?

 1. Dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych refundowanych przez NFZ.

  Jeśli przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny zapłacony możesz starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego w wysokości:

  • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy);
  • 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ).

  Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

  • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
  • Faktura na odebrany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy ( faktura musi zawierać informacje o wartości wpłaty własnej i wartości refundacji NFZ).
  • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
  • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).
  • NIP

  Jeśli masz zlecenie z NFZ i jeszcze go nie zrealizowałeś, to możesz starać się o dofinansowanie w wysokości:

  • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy);
  • 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ).

  Starając się o dofinansowanie PCPR/MOPS należy złożyć poniżej wymienione dokumenty.

  • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
  • Zgłoś się do Punktu Zaopatrzenia Ortopedycznego EW-MED lub skontaktuj się telefonicznie, aby wystawić fakturę pro forma na sprzęt ortopedyczny i pomocniczy (faktura pro forma stanowi wycenę i musi zawierać informacje o wysokości udziału własnego oraz wartości refundacji NFZ).
  • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
  • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania ( dostępne w każdym PCPR/MOPS).
 2. Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 3. Ta forma dofinansowania pozwala na otrzymanie kwot w wysokości do 60% wartości sprzętu. O tego typu dofinansowania można starać się na zakup różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego np.łóżka rehabilitacyjne, łóżka pionizujace maty do hydromasażu, sprzęt do ćwiczeń, koncentratory tlenu, sprzęt toaletowy dla niepełnosprawnych i wiele innych produktów rehabilitacyjnych.

  Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć takie same dokumenty j/w, ale zamiast zlecenia NFZ na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze potrzebne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty z zaleceniem zakupu tego właśnie sprzętu rehabilitacyjnego. Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury VAT/rachunku w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

 4. Dofinansowanie do likwidacji barier komunikowania się i barier technicznych.
 5. Jest o kolejna forma dofinansowania, która pozwala starać się o dofinansowanie w wysokości do 80% wartości sprzętu. O to dofinansowanie można starać się np.: na zakup łóżka rehabilitacyjnego, podnośnika transportowo - kąpielowego, podnośnika wannowego, szyn do samochodu i innych specjalnych urządzeń ułatwiających komunikowanie się osobom niepełnosprawnym.

  Aby otrzymać takie dofinansowanie, należy złożyć same dokumenty j/w, ale zamiast zlecenie z NFZ na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze potrzebne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty z zleceniem zakupu tego właśnie sprzętu rehabilitacyjnego. Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie dokumentów zakupu z odroczonym terminem płatności w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

 6. Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.
 7. Jest to dofinansowanie, które pozwala na przystosowanie miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup sprzętu np. "schodołaza", ale również prace budowlane. Wysokość tego dofinansowania wynosi do 80% wartości sprzętu lub wykonanych prac.

  Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty.

  • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
  • Dokument stanowiący podstawę prawną zameldowania w lokalu, którym ma nastąpić likwidacja barier.
  • Kosztorys na zakup urządzenia do likwidacji barier lub projekt i kosztorys inwestorski z firmy budowlanej.
  • Zezwolenie właściciela budynku na wykonanie prac związanych z likwidacją barier.
  • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

  Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu przedstawienie faktury VAT/rachunku z odroczonym terminem płatności, odbiór prac przez pracownika PCPR/MOPS).

  Jeśli masz pytania na temat dofinansowania - skontaktuj się z nami.

  Dofinansowanie wózków inw. z napędem elektrycznym PFRON

  Po raz czwarty ruszył program PEGAZ 2003, w którym PFRON w 99% refunduje zakup wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym. Maksymalna kwota finansowania w tym roku wynosić będzie 20.376,00 zł.

  Osobami uprawnionymi do skorzystania tego dofinansowania są osoby niepełnosprawne (dorosłe i dzieci), posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

  Druki niezbędne do złożenia kompletnego wniosku o przyznanie dofinansowania na wózek elektryczny można pobrać w każdym punkcie PCPR lub MOPS.

  Więcej informacji na temat znajdziecie Państwo na stronach Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych - www.pfron.org.pl.

  Nie możesz poradzić sobie z formalnościami? Zadzwoń do naszego przedstawiciela lub skontaktuj się z Punktem Zaopatrzenia Ortopedycznego EW-MED pod numerami telefonów: (032) 241-72-12 lub (032) 247-13-00.

Kategorie